HYE Tutors 5th Grade Math Assessment Student Information Student Name: * Order of Operations & Expressions What is the value of: 54 - (12 ÷ 2)? When q = 3.5, what is 8.5 - 4.3 - q? What value of b makes this equation correct: (6 + 4) + 7 = 6 + (b + 7)? What is the value of b when b + 1.4 = 241? Derek uses distributive property to find 24 × 7. Which describes how? Choose... multiply 7 by 20, then add 4 multiply 7 by 4, then add 20 multiply 20 by 7, then add product of 4 and 7 multiply 20 by 4, then add product of 2 and 7 Decimals Which list is in order from least to greatest? Choose... 8.120, 8.012, 8.201, 8.210 8.012, 8.120, 8.210, 8.201 8.012, 8.120, 8.201, 8.210 8.120, 8.201, 8.012, 8.201 What is the quotient of 47.1 ÷ 5? Jake uses 1.5 gallons of gasoline each hour. How much does he use in 3.5 hours? gallons Which number is equivalent to 7.810? Choose... seven and eighty-one seven and eight hundred ten seven and eighty-one hundredths seven and eighty-one thousandths Fractions The walking club walked 3½ miles the first week and 3¼ miles the second week. How much farther did they walk the first week? mile Anna eats 30% of a pizza cut into 10 pieces. What fraction of the pizza does she eat? Which fractions have a common denominator of 24? Choose... 1/20 and 1/4 1/14 and 1/24 1/3 and 1/8 2/3 and 6/7 What is 10⅔ - 8 1/7? (Write as mixed number or decimal) Factors & Prime Numbers What is the greatest common factor of 18 and 24? Which numbers between 10 and 17 are prime? Choose... 11, 13 11, 13, 15 12, 14, 16 12, 15 Probability A bag contains 26 letters of the alphabet. What is the probability of randomly drawing an A or Z? Geometry & Measurement The area of a square room is 16 square feet. What is the length and width of the room? feet by feet Which metric unit is most appropriate to measure the length of a classroom? Choose... centimeter kilometer meter millimeter Which solid object has 4 faces, 6 edges, and 4 vertices? Choose... Triangular Pyramid (Tetrahedron) Rectangular Prism Square Pyramid Triangular Prism Word Problems 1. Five pounds of apples cost $5.78. Mary needs 10 pounds of apples. Which estimate is closest to the cost of 10 pounds? Choose... $10.00 $11.00 $12.00 $13.00 2. Cookies are 20¢ each or $2.00 per dozen. Trisha wants to buy 1 dozen (12 cookies). What is the difference in price between buying 12 individually and by the dozen? dollars Additional Notes Submit Assessment & Email Results Submitting assessment and sending email... ✓ Assessment Submitted Successfully! Thank you for completing the HYE Tutors 5th Grade Math Assessment. The results have been sent to contact@hyetutors.com Take Another Assessment ✓ Assessment Complete! Results have been sent to contact@hyetutors.com OK